FolkLib Index - 2008 WAMI Award Nominees & Winners
      [WANTED: WAMI Awards Show programs 1981-2002]

(last updated .02-13-2014) - Home Page | Search this site | Links |
      | On-Site Discographies | Wisconsin Music Site Map |

| Wisconsin Area Music Industry (WAMI) | WAMI Award Categories | WAMI Site Map |

      This page lists all 2008 Nominees & Winners of Wisconsin Area Music Industry (WAMI) Awards. The categories are in the same order as published in the Nominees source. However, the Nominees in every category are in alphabetical order. If necessary, the original Nominee list as published was sorted. Please write if you have any additions or corrections to anything below.
          Winners were announced at the WAMI Awards Show, at 7:30 pm, Monday April 28, 2008 in Turner Hall, 1034 N. 4th St., Milwaukee, WI.
          Sources: - 2008 WAMI Nominees Announced - (Winners) Shepherd Express 4-29-2008


  1. Group 2008 (Live #20)
    1. Bellevue (BelleVue) Suite - Milwaukee
    2. Hindsight - Appleton (Winner)
    3. Molitor - city?
    4. Northern Room - city?
    5. Skillet - city?
  2. Solo Artist/Performer 2008 (Screen)
    1. Ryan McIntyre - Waukesha
    2. Peter Mulvey - Milwaukee (Winner)
    3. Ronnie Nyles - Oak Creek
    4. Tom Vollman - city?
    5. Greg Waters - city?
  3. CD 2008 (Live #18)
    1. Cory Chisel and The Wandering Sons - Appleton - "Little Bird" (Winner)
    2. Fahrenheit 420 - city? - "Fahrenheit 420"
    3. Fever Marlene - Milwaukee - "Civil War"
    4. Tracy Stefans - Milwaukee - "Country Rock Star"
    5. Alex Wilson - Milwaukee - "Tell Me Why"
  4. Female Vocalist 2008 (Screen)
    1. Annie Denison - Milwaukee (Winner)
    2. Chrissie Dzioba - Kenosha
    3. Deirdre Fellner - city?
    4. Lisa Hannon - Milwaukee
    5. Debbie Johnson - Oshkosh
    6. Ronnie Nyles - Oak Creek
  5. Male Vocalist 2008 (Screen)
    1. Corey Chisel - Appleton
    2. A.J. Laird - city?
    3. Lamont Richardson - city?
    4. Michael Sean - Milwaukee (Winner)
    5. Michael Wendland - Appleton
  6. New Group/Artist 2008 (Live #5)
    1. The Buskers - city?
    2. Grey Leaf - city?
    3. House Blend - Cedarburg (Winner)
    4. Twelve.Ounce.Prophet - city?
    5. Greg Waters and The Broad Street Boogie - city?
  7. Song of the Year 2002 (Live #19)
  8. Americana/Rockabilly 2008 (Live #10)
    1. Andy's Automatics - Oshkosh
    2. Blueheels - Neenah
    3. The Liam Ford Band - Milwaukee (Winner)
    4. Twang Dragons - Milwaukee
    5. The Uptown Savages - Milwaukee
  9. Big Band 2008 (Screen)
    1. All Star SUPERband - Milwaukee (Winner)
    2. The Pat Crawford Big Band - city?
    3. Ladies Must Swing - Madison
    4. Mr. Lucky Swing Syndicate - Milwaukee
    5. Swing Nouveau - Milwaukee
  10. Bluegrass 2008 (Screen)
    1. Above the Town - Milwaukee
    2. Liberty Bluegrass - city?
    3. Nob Hill Boys - Madison
    4. Salt Creek - Milwaukee
    5. .357 String Band - Milwaukee (Winner)
  11. Blues Group/Artist 2008 (Live #1)
    1. Back Alley Band - West Bend
    2. Big O and the Shakers - city?
    3. Reverend Raven and the Chain Smokin' Alter Boys - Milwaukee (Winner)
    4. Perry Weber and the DeVilles - city?
    5. Alex Wilson - city?
  12. Christian/Gospel Group/Artist 2008 (Live #9)
    1. Gary Clausing - city?
    2. Chad James - East Troy (Winner)
    3. Skillet - city?
    4. United Voices of Praise - city?
    5. Tammy Ann Winn - city?
  13. Classical Group 2008 (Screen)
    1. Bel Canto Chorus - Milwaukee
    2. Milwaukee Symphony Orchestra - Milwaukee
    3. Present Music - Milwaukee (Winner)
    4. Skylight Opera - city?
    5. UW-M Symphonic Band - Milwaukee
  14. Contemporary Jazz Group/Artist 2008 (Screen)
  15. Country Group or Artist of the Year 2008 (Live #3)
  16. Cover Band 2008 (Live #11)
    1. Half Empty - city?
    2. Johnny Wad - Green Bay (Winner)
    3. Mt. Olive - Milwaukee
    4. Road Trip - Oshkosh
    5. Sonic Circus - Appleton
    6. The Toys - city?
  17. Folk/Acoustic Group or Artist of the Year 2008 (Screen)
  18. Pop/Adult Contemporary 2008 (Live #8)
    1. Eddie Butts - city?
    2. Copper Box - Oshkosh
    3. In Black-n-White - Milwaukee
    4. Ronnie Nyles - Oak Creek (Winner)
    5. Streetlife - city?
  19. R&B/Soul/Hip-Hop Group/Artist 2008 (Live #7)
    1. Mary Davis - city?
    2. Element C. Everest - city?
    3. Figureheads - Milwaukee (Winner)
    4. Kid Millions - city?
    5. Midnight Groove - city?
  20. Rock Group 2008 (Live #16)
    1. Bellevue (BelleVue) Suite - Milwaukee (Winner, tie)
    2. Boxkar - Oshkosh
    3. Fahrenheit 420 - Green Bay (Winner, tie)
    4. Mighty Short Bus - Madison
    5. Spiral Trance - city?
    6. Wild Birds - city?
  21. Specialty/Nostalgia Group/Artist 2008 (Screen)
    1. Beatallica - Milwaukee (Winner)
    2. Funk Trunk - city?
    3. Glam Band - city?
    4. Light Up - Milwaukee
    5. Mark Shurilla - Milwaukee
  22. Traditional Jazz Group/Artist 2008 (Live #4)
  23. World Beat/Reggae/Ska 2008 (Live #6)
    1. La Clave - city?
    2. The Invaders - Milwaukee (Winner)
    3. Kojo - city?
    4. Something to Do - Waukesha
    5. Unity - Appleton
  24. Bassist 2008 (Screen)
    1. Sam Kidd - city?
    2. Rick LaJeunesse - city?
    3. Ken Sigul - city?
    4. Mike Spellman - city? (Winner)
    5. Chris Spielman - city?
    6. Chris Trotter - city?
  25. Drummer 2008 (Live #12)
    1. Tommy Caponi - city?
    2. Todd Hellman - Appleton
    3. Scottie Kallenbach - city?
    4. Tony Keller - city?
    5. Paul Spencer - Milwaukee
    6. Joey Zak - Milwaukee (Winner)
  26. Guitarist 2008 (Live #2)
    1. Chris Dame - city?
    2. Bruce Lehman - city?
    3. Steve Lewandowski - city?
    4. Scotty Meyer - city?
    5. Alex Wilson - Milwaukee (Winner)
  27. Keyboard Player 2008 (Screen)
    1. Joe Hite - city? (Winner)
    2. Kevin Machon - city?
    3. Johnny Palecek - city?
    4. Paul Reichert - city?
    5. Jim Sodke - city?
    6. Sam Steffke - Milwaukee
  28. Reeds/Brass 2008 (Live #13)
    1. Steve Cooper - city?
    2. Karl Landwater - city?
    3. Mary Rodgers - city?
    4. Dave "Smitty" Smith - city?
    5. Andrew Spadafora - Milwaukee (Winner)
  29. Specialty Instrumentalist 2008 (Screen)
    1. Russ Greeley - city? - Instrument?
    2. Tommy Greywolf - Milwaukee - Instrument? (Winner)
    3. Danny Jerabek - Oshkosh - Instrument?
    4. Edwin Seoda - city? - Instrument?
    5. Beth Wisnewski - city? - Instrument?
  30. Group/Artist Website 2008 (Screen)
    1. http://www.copperboxsite.com/ Copper Box - Oshkosh
    2. http://www.houndstoothblues.com/ Hounds Tooth - Milwaukee (Winner)
    3. http://www.ronnienyles.com/ Ronnie Nyles - Oak Creek
    4. http://www.SonicCircus.net/ Sonic Circus - city?
    5. http://www.twangdragons.com/ Twang Dragons - city?
  31. Print Media 2008 (Screen)
    1. Appleton Post-Crescent - Appleton
    2. Maximum Ink - Madison
    3. MKE - Milwaukee
    4. Shepherd Express - Milwaukee (Winner)
    5. The Valley Scene - Appleton
  32. Producer 2008 (Screen)
    1. Marc Golde - Appleton (Winner)
    2. Pat Lilley - city?
    3. Deb Lopez - city?
    4. Justin Perkins - city?
    5. Gary Tanin - city?
  33. Radio Station 2008 (Live #17)
    1. WAPL 105.7 FM - Appleton
    2. WHQG 102.9 FM - Milwaukee
    3. WJZX 106.9 FM - Milwaukee
    4. WMSE 91.7 FM - Milwaukee
    5. WYMS 88.9 FM - Milwaukee (Winner)
  34. Stage Production 2008 (Screen)
    1. Clearwing Audio - city?
    2. Eliminator Audio - Dousman (Winner)
    3. Onstage Audio - city?
    4. SRS Sound - city?
    5. White Noise - city?
  35. Studio 2008 (Screen)
    1. Firebird Recording Studio - city?
    2. Nexus - city?
    3. Renwood Messenger - city?
    4. Rock Garden - city?
    5. Smart Studio - Madison (Winner)
  36. Venue 2008 (Screen)
    1. Caroline's - Milwaukee
    2. Kelly's Bleacher's II - city?
    3. Mill Creek - Appleton
    4. Milwaukee Ale House - Milwaukee (Winner)
    5. The Tap Haus - city?

Hall of Fame Inductee (Live #14)
          Manty Ellis
Hall of Fame Inductee (Live #21)
          The BoDeans

The People's Choice Awards for Artist/Band of the Year: 2008 (Live #15)

  1. Southeast Quadrant - Ronnie Nyles - Oak Creek
              Milwaukee and surrounding counties; north to Sheboygan and Fond du Lac, west to Watertown, south to the state line.
  2. Southwest Quadrant - Clear Blue Betty - Madison
              Madison and surrounding area; north to Sauk County, east to Watertown, south and west to the state line.
  3. Northeast Quadrant - Spin - Oshkosh
              The Fox Valley, including Appleton, Green Bay, Oshkosh, and Door County.
  4. Northwest Quadrant - Reverend Raven & the Chain Smokin' Altar Boys - Milwaukee [NORTHWEST?]
              All other areas of the state.

          (Live #) / (Screen) = New to this site this year is which Category Winners were announced by a Presenter and received their Award in person on the Stage, and the order in which they were announced. All other Winners were announced and displayed on the big screen. I never kept track of these details at the 2003-2007 shows I attended, and they have never been noted by any Web site or Newspaper article that I have ever seen.

"The WAMI Board of Directors is grateful for your
careful archiving of our past WAMI nominees and winners."
(E-Mail received 3-30-2008 from Barbara Wagner, WAMI Vice President)

However, having the honor of being asked by Barbara Wagner, on behalf of the Board, to be a Presenter for the first time, I had back stage access to a copy of a printed script of the show with details I'd never seen before. Half of the Awards, 18 out of 36, the Hall of Fame Inductees, and the People's Choice Awards were done Live by Presenters.

Known links to this page:


URL: http://www.folklib.net/wami/wami_2008.shtml
Please send additions and/or corrections to Doug Henkle: [email protected]
P.O. Box 331, Ripon, WI 54971-0331

| Return to: WAMI Links | WAMI Site Map | Wisconsin Music Site Map |


Copyright © 2008-2016 Douglas H. Henkle, All Rights Reserved.